Translate

23.08.2014

TUMLIN 2014

Opisując "Szlak Przygody" trudno nie zajrzeć do Krainy Talentów, by tu zobaczyć m.in. Tumlin i okolice.
Miejscem wypadowym może być parking przy kościele parafialnym, jest też możliwość zatrzymania się na zamkniętym terenie koło wikariatu.
Pierwszym zatem miejscem do zwiedzania będzie kościół parafialny pw. św. Stanisława b.m. w Tumlinie.


Bryła świątyni jest budowlą jednonawową w stylu wczesnobarokowym zamkniętą węższym wielobocznym prezbiterium. Kościół wybudowano z czerwonego piaskowca, wydobywanego w Tumlinie. W ołtarzu głównym, z ok. 1880 r., umieszczony jest obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej na zmianę z obrazami: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Ukrzyżowania. W części górnej ołtarza – obraz św. Stanisława Patrona parafii.


Szczególnym kultem od wieków otaczany jest wizerunek Matki Bożej Śnieżnej w ołtarzu bocznym. Jego historia rysuje się bardzo ciekawie. Jak zapisano w kronice - Madonnę przywieźli ze sobą włoscy hutnicy w 1630 r. Obraz jest wzorowany na słynnym wizerunku Santa Maria Maggiore z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Zdobi go srebrna suknia z pozłacanymi koronami, wykonana z darów wotywnych. Na zasuwie - obraz Stygmatyzacja św. Franciszka.

Po drugiej stronie w ołtarzu bocznym - obraz św. Antoniego (na zmianę z obrazem Nawrócenia św. Marii Magdaleny). Na ścianie południowej, w ołtarzu, widnieją obrazy św. Józefa i św. Barbary (na zmianę z obrazem św. Rozalii).
Niedawne prace restauracyjne pozwoliły na odkrycie jeszcze dwóch innych obrazów, znajdujących się w ołtarzach bocznych.
W Tumlinie istnieją trwałe ślady walki z okupantem. W tutejszych lasach działał oddział partyzancki Kadry Polski Niepodległej "Perkun". Bohaterów upamiętnia tablica pamiątkowa z 1986 r., w przedsionku kościoła.
Droga Krzyżowa w Tumlinie - pięknie położona przy parkingu parafialnym, wśród zieleni, sprzyja kontemplacji, odpoczynkowi. Zdobią ją stacje wykonane z piaskowca. Przy alejkach są ławeczki, na których można odpocząć, pomodlić się. Obok parking parafialny z WC oraz możliwością postoju dla karawaningowców. Za zgodą miejscowych duszpasterzy, można także zatrzymać się na zamkniętym terenie parafialnym (230V, woda, WC).
Kontakt:
Tumlin-Węgle 6
26-050 Zagnańsk
e-mail: razemwdrodze@wp.pl
www.parafia-tumlin.pl

GPS N 50 57' 58.8" E 020 35' 15.8"Będąc w Tumlinie warto udać się na spacer na Grodową Górę, gdzie znajdują się pozostałości po kamiennych kręgach – dawnym miejscu kultu pogańskiego Słowian. To stąd wydobywano słynny piaskowiec, służący kamieni młyńskich czy wkładów do pieców hutniczych. Znajduje się tutaj kapliczka Przemienienia Pańskiego pochodząca z 1850 r., ufundowana przez Aleksandra Iberszera. W jej wnętrzu znajdował się obraz Przemienienia Pańskiego z 1765 r., obecnie – w kościele w Tumlinie. Pierwsza kapliczka była wybudowana w XVII w – jako wotum mieszkańców za ocalenie od napadu Tatarów w 1240 r., potem Szwedów w 1656 roku.


 Latem możemy wypocząć nad zbiornikiem wodnym w miejscowości Umer. Zbiornik został utworzony w 2004 roku na wodach rzeki Bobrzy, ma powierzchnię około 12ha i głębokość około 2,5m. Jest ogólnodostępna plaża (w sezonie strzeżona), parking, niedaleko znajdują się ośrodki agroturystyczne przyjazne także miłośnikom karawaningu. Zbiornik jest zarybiony, ale ze względu na małą powierzchnię, wędkarze mogą łowić tylko z brzegu. 

Natomiast zimą czynny jest wyciąg narciarski "Tumlin Sport Ski" w miejscowości Tumlin Podgród.
Pierwszy ośrodek narciarki w tej okolicy z dwoma wyciągami: talerzykowym o długości 500 m i różnicy poziomów 95 m oraz orczykowym o długości 300 m i różnicy poziomów 75 m. Trasy są naśnieżane, oświetlone, ratrakowane, a w ośrodku znajduje się także wypożyczalnia sprzętu, karczma, parking. Miejsce to jest przyjazne także dla miłośników karawaningu.
Kontakt:
www.tumlinsportski.pl
e-mail: rogowski@tumlinsportski.pl
tel: 696-599-849, 696-617-145

W pobliżu znajdują się też gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można stanąć kamperem lub przyczepą, ewentualnie wynająć pokoje gościnne.

AGROTURYSTYKA POD SOSNAMI
Gospodarstwo Agroturystyczne znajduje się w miejscowości Tumlin-Osowa (3km od drogi krajowej 74: Kielce-Łódź; 9km od drogi S7: Warszawa-Kraków), bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym Umer.
Dysponuje dużym ogrodzonym i oświetlonym terenem (część trawiasta i parking z kostki brukowej), jest miejsce na grill i ognisko oraz zadaszone wiaty do biesiadowania.
W niedalekiej okolicy znajduje się najbardziej znane drzewo - Dąb Bartek. Zwiedzający mogą również zobaczyć Ruiny Pieca Hutniczego w Samsonowie, ślady Tetrapoda, Mur Oporowy w Bobrzy, Rezerwat Barcza. Jesienne dni można spędzać na grzybobraniu w okolicznych lasach, 4km od obiektu znajduje się stok narciarski, w odległości 500m położony jest Sport Park Skrzat.
Kontakt:
Tumlin-Osowa ul. Sosnowa 40 (12 km od Kielc)
26-050 Zagnańsk
tel./fax 41 300 31 50
tel. kom. +48 605 535 130
e-mail: agroturystykapodsosnami@op.pl

GPS: N 50 59' 6.432" E 20 35' 54.965"

HOTEL RESTAURACJA BAR "POD JASKÓŁKĄ"
Położony jest na terenie Oblęgorsko-Suchedniowskiego Parku Krajobrazowego w obrębie Gór Świętokrzyskich. W odległości około 3 km od ruchliwej drogi krajowej Kielce - Piotrków Trybunalski i około 10 km od Kielc.
W najbliższej okolicy przebiega wiele oznakowanych szlaków turystycznych pozwalających na poznanie regionu świętokrzyskiego oraz aktywny wypoczynek. Dodatkową atrakcją turystyczną jest liczący około 1000 lat Dąb Bartek - król Puszczy Świętokrzyskiej oraz ruiny huty w Samsonowie (ok. 2 km od pensjonatu), a także: Rezerwat Przyrody Nieożywionej "Barcza", Rezerwat "Kamienne Kręgi" - Góra Grodowa, Rezerwat Przyrody Nieożywionej "Perzowa Góra" i wiele innych.
Ponadto w promieniu czterech kilometrów od obiektu znajduje się wyciąg narciarski i tor wyścigowy.
W odległości 8 km od obiektu znajdują się Targi Kielce (organizator ogólnopolskich imprez targowych). Niewątpliwie o dużej atrakcyjności decyduje bezpośrednie sąsiedztwo z niedawno wybudowanym przez gminę Zagnańsk zbiornikiem wodnym.
Hotel "Pod Jaskółką" położony jest wyjątkowo malowniczo. Atrakcyjności dodaje mu sąsiedztwo lasów oraz zalewu Umer, który na tym odcinku pełni funkcję kompieliska i terenów wędkarskich. Lokalizacja zalewu stwarza również niepowtarzalne warunki do obcowania z przyrodą. Amatorom aktywnego wypoczynku w sezonie letnim wypożyczamy rowery wodne.

Kontakt:
Tumlin-Osowa ul. Sosnowa 56 (12 km od Kielc)
26-050 Zagnańsk
tel./fax 41 300 30 58
tel. kom. +48 501 684 422
e-mail: hotel@podjaskolka.pl

TUMLIN W OBIEKTYWIE > GALERIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz