Translate

16.09.2016

SZYDŁÓW 2016

Zapraszam do pięknego, bogatego w historię Szydłowa, o którym już pisano w 1191 roku. Możemy tu podziwiać piękny, średniowieczny kompleks miejski z XIV w. i wiele zabytków. Co roku obywa się tu Święto Śliwki, na które przybywają tysiące gości i turystów.


Zwiedzanie zaczynamy od XVI-wiecznej, późnorenesansowej synagogi, przy której znajduje się Punkt Informacji Turystycznej. Tu także kupimy bilety do wszystkich zwiedzanych obiektów (6zł/4zł).
W Szydłowie odbywają się często plenery artystyczne, których owocem są np. rzeźby znajdujące się na terenie całego miasta (trudno tu mówić o wsi, choć rzeczywiście prawa miejskie zostały odebrane przez cara w 1869 roku).

Stąd idziemy na Plac Zamkowy i do ruin Zamku zbudowanego w XIV, a przebudowanego w XVI wieku...

W miejscu baszty obronnej został wzniesiony w XVI wieku Skarbczyk - obecnie biblioteka i muzeum regionalne, w którym m.in. zobaczymy narzędzia tortur...


Stąd idziemy do jednej z trzech bram prowadzących do miasta i jedynej zachowanej Bramy Krakowskiej z XIV wieku.

Po drugiej stronie ulicy mamy kościół pw. Wszystkich Świętych z pięknymi freskami w środku.Zwiedzanie kończymy w gotyckim kościele parafialnym z XIV wieku p.w. św. Władysława. To jeden z sześciu kościołów pokutnych wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego. W ołtarzu głównym piękny tryptyk ze szkoły Wita Stwosza.

Przy cmentarzu parafialnym znajdują się ruiny kościoła i szpitala Ducha Świętego.
Serdecznie zapraszam do Szydłowa, który jest także przyjazny karawaningowi. W dniach 9-11.09.2016 odbyło się tu 3 Terenowe Spotkanie Członków KSK "Razem w Drodze". Wszyscy uczestnicy spotkania byli zachwyceni tak pięknym miejscem.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz