Translate

29.10.2014

Kamper firmy FRÓLIK

W ostatnim czasie na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących zabudowy campingowe przede wszystkim na blaszakach, czyli fabrycznych samochodach dostawczych.
Taką też zabudowę indywidualną proponuje powstająca w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie) firma „FRÓLIK".


Właściciel firmy i mój serdeczny kolega, jest miłośnikiem caravaningu, jeździł już fabrycznymi kamperami, ale postanowił stworzyć samochód kempingowy, tzw. półintegral dla potrzeb swojej rodziny.
Podstawą stał się samochód Renault Master z ramą do zabudowy.
Na ramie zbudowana została kompletna zabudowa kempingowa, wyposażona we wszystkie udogodnienia jakie oferują fabryczne pojazdy tego typu.


Znajdziemy tam między innymi aneks kuchenny wraz z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i dużą lodówką z oddzielnym zamrażalnikiem, część tzw. dzienną  w której znajduje się miejsce do spożycia posiłków dla czterech osób, a które można bardzo łatwo przekształcić w wygodne dwuosobowe łóżko.W części tylnej zabudowy znalazło się miejsce na przestronna łazienkę z oddzielną kabiną prysznicową i toaletą, oddzielne stałe miejsce do spania, a pod nim luk bagażowy do którego mamy dostęp z zewnątrz pojazdu.Autonomiczność pojazdu zapewnia duży akumulator części zabudowy, który doładowywany jest przez ogniwo fotowoltaiczne.
Sama konstrukcja nadwozia wykonana jest z płyt sandwicz, które charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi przy stosunkowo niewielkiej masie.
Również wszystkie meble znajdujące się w zabudowie zostały wykonane przez firmę „FRÓLIK”.
Do ich produkcji użyto specjalnej lekkiej sklejki.

Jak mówi sam właściciel Paweł Zając, choć działalność gospodarczą prowadzi już od wielu lat i kilka razy zmieniał profil tejże działalności, to branża „kamperowa” jest tą dziedziną, której chce się poświęcić, wykorzystując zdobyte do tej pory doświadczenie.

Zabudowę wykonaną przez firmę „FRÓLIK” możecie ocenić sami, oglądając kilka zdjęć, ukazujących poszczególne etapy budowy:
Strona www firmy "FRÓLIK" w budowie, a także kamper-demo na samochodzie Peugeot Boxer L4H3.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne wiadomości z tej nowo powstającej firmy.

3 komentarze:

 1. No fajnie napisane .

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze, że polski rynek karawaningowy zaczyna się rozwijać.
  Ciekawy design. Funkcjonalność? Hmm...otwarte półki nad głową kierowcy kryć będą potencjalne pociski dla podróżujących z tyłu.
  Zwróciłbym też uwagę na inną rzecz...Wielu poszukujących campera, to też osoby w średnim wieku z mniejszą lub większą rodziną. Ich taki camper, tak jak ten z Niewiadowa, nie zainteresuje. Ale może firma stworzy jakąś propozycję i dla tego segmentu konsumentów...

  P.S.
  Nie czuję się Anonimem, ale za dużego wyboru poniżej nie mam.
  Pozdrawiam

  pagand

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otwarte półki nad kabiną nie zagrażają pasażerom podróżującym w pojeździe, ponieważ przedmioty tam umieszczone przy np. gwałtownym hamowaniu będą chciały się przemieścić w kierunku jazdy, czyli ścianek szafek.
   W innych przypadkach pojazd tego typu nie zapewnia na tyle dużych przyspieszeń, które mogły by powodować "wypadanie" przedmiotów z w/w półek.
   Jeśli chodzi o propozycję zabudowy skierowaną do osób w średnim wieku, to myślę że przygotowywany pojazd (prezentacja na wiosnę 2015r.) sprosta ich oczekiwaniom.

   Pozdrawiam
   Paweł.

   Usuń