Translate

30.10.2013

KRAKÓW 2013

Tym razem zapraszam do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Wycieczka do tego miejsca miała miejsce 26.10.2013 w ramach II Smoczego Zlotu Karawaningowego, który odbył się na campingu "Krakowianka", a w którym wzięło udział ponad 30 załóg karawaningowych.
Muzeum znajduje się na Kazimierzu, przy ul. św. Wawrzyńca, na terenie pierwszej krakowskiej zajezdni tramwajowej  i akurat obchodziło swoje 15-lecie.
 
Muzeum Inżynierii Miejskiej to kilka hal, w których prezentowane są zabytki techniki.
Historia polskiej motoryzacji to motocykle, skutery...... samochody specjalne...

... ale przede wszystkim samochody osobowe, a wśród nich m.in. prototyp FSM Beskid.

Kolejna ekspozycja przedstawiała zabytki techniki związane z domem i biurem:
W hali "drukarskiej" można było sobie "wydrukować" pamiątkową jednodniówkę, była także wystawa prac dzieci dotycząca muzeum. Na autorów najlepszych prac konkursowych czekały nagrody.

Oczywiście w tej hali można zobaczyć stare maszyny używane w poligrafii.


Największa hala to krakowskie, zabytkowe tramwaje... Zresztą od nich się zaczęło.
Jak czytamy na stronie Muzeum:
"Muzeum powstało z inicjatywy miłośników historycznych tramwajów, w większości pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, pragnących uchronić od zniszczenia nie użytkowane już wozy tramwajowe oraz dokumenty i urządzenia ilustrujące rozwój komunikacji zbiorowej w Krakowie.                           
W 1984 r. przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie utworzono Sekcję Historyczną. Starania jej członków oraz Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Techniki doprowadziły do wpisu zespołu architektonicznego zajezdni tramwajowych przy ul. Św. Wawrzyńca do rejestru zabytków Krakowa.
Dnia 15 lutego 1994 r. w hali zajezdni tramwaju elektrycznego wąskotorowego z 1901 r. przy ul. Św. Wawrzyńca otworzono Składnicę Taboru Zabytkowego przy MPK Kraków Sp. z o.o. Zbiory Składnicy, jak i samo miejsce, stały się zaczątkiem zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej." 

Zapraszam serdecznie do odwiedzenia tego ciekawego miejsca w Krakowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz