Translate

24.10.2012

PRZEMYŚL 2012

Na siedmiu wzgórzach, nad Sanem, w południowo-wschodniej Polsce leży polska stolica fajek i ludwisarstwa - Przemyśl
To kolejny cel jednodniowej wycieczki. 
Przepiękne Stare Miasto, z charakterystycznym rynkiem, odnowionymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami tworzy niepowtarzalny klimat. Turysta może się tu zgubić, chyba, że ma takiego przewodnika, jak Jacek, któremu serdecznie dziękuję za oprowadzenie i pokazanie tego pięknego miasta w kolorach jesieni.

Zwiedzanie Przemyśla rozpoczynamy od ciekawego, pochyłego rynku, otoczonego kamienicami z trzech stron: południowej, północnej i wschodniej. Rynek pozbawiony jest także ratusza, który został rozebrany w czasie zaboru austriackiego. Jak wyglądał, wiemy m.in. z obrazu, który znajduje się w kościele franciszkanów. Obecnie na środku rynku usytuowana jest "fontanna z niedźwiadkiem", ufundowana staraniem rzemiosła przemyskiego w 1964 roku, a w pobliżu pomnik Dobrego Wojaka Szwejka.


Z rynku kierujemy się w stronę Katedry pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP. To jeden z cenniejszych zabytków Przemyśla - trzynawowa budowla łącząca w sobie style różnych epok: barokowy wystrój zespolony jest z gotyckim prezbiterium wybudowanym na jeszcze starszej świątyni, najprawdopodobniej z XI w.

Na liczącą 71m wieżę katedralną możemy wejść po 260 schodach i podziwiać panoramę miasta, dzwony, mechanizm zegara wykonany przez wiedeńską Firmę Zegarów Wieżowych Richarda Liebinga w 1906 roku oraz pracę czterech podświetlanych zegarów o średnicach 2,5m. Przez przeźroczyste tarcze, w słoneczny dzień, rozciąga się przepiękny widok. Nam niestety część tej panoramy przesłoniła jesienna mgła. Wejście jest bezpłatne, należy jednak wpisać się do pamiątkowej księgi, co jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Wieża ma także windę dla niepełnosprawnych, którą można wyjechać na I poziom i podziwiać widok na specjalnych stanowiskach z monitorami.


Z Katedry idziemy uliczkami Przemyśla podziwiając m.in. dużą liczbę kościołów, jest tu i dawny kościół jezuicki Najświętszego Serca Jezusowego, a obecnie Archikatedra Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego, przystosowana do obrządku wschodniego, z zabytkowym ikonostasem z cerkwii w Lubaczowie...


... i zespół klasztorno-kościelny oo. Franciszkanów wybudowany w latach 1754-78 w stylu barokowym z akcentami klasycystycznymi w postaci kolumn jońskich na fasadzie i fresku w niszach. Wejście do trzynawowego kościoła pw. św. Marii Magdaleny zdobią trzy piękne rokokowe kamienne rzeźby z piaskowca. Jest to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zespołów sakralnych Przemyśla.
Na Placu Niepodległości znajduje się, odsłonięty w 2007 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pomnik bł. Jana Pawła II.
Tuż obok piękna fontanna i Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej, z tarasu której rozciąga się piękny widok na Stare Miasto.

Na zakończenie spaceru po centrum Przemyśla, idziemy zobaczyć nowoczesny budynek Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Zamknięciem wycieczki jest Kopiec Tatarski. Tradycja głosi, że w I połowie XVI w. pokonano tu Tatarów, a w miejscu śmierci wielkiego chana usypano kopiec-pomnik. Wzgórze to na pamiątkę zwycięstwa nazwano „Zniesienie” i ustawiono na nim kapliczkę św. Leonarda. Obecnie na szczycie Kopca, nad miastem góruje Krzyż Zawierzenia z figurą Chrystusa Miłosiernego

Na północno-zachodnim zboczu Góry Zniesienie, w sąsiedztwie zalesionego Parku Miejskiego, znajduje się stok narciarski i wyciąg krzesełkowy.


Ubogaceniem jednodniowej wycieczki do Przemyśla na pewno będzie wizyta w pięknym Zamku w Krasiczynie. 
Jesienny dzień w Przemyślu uważam za bardzo udany mimo braku słońca... Na szczęście nie padał deszcz, więc można było zwiedzić to piękne miasto w południowo-wschodnim zakątku Polski.1 komentarz:

  1. Przyjemny spacer po wschodniej ścianie naszego kraju;)Grunt to udane i owocne spotkanie pasjonatów

    OdpowiedzUsuń