Translate

2.12.2011

PIESKOWA SKAŁA - OJCÓW 2011

To ostatnia wycieczka w tym roku - Pieskowa Skała - Ojców.Pierwsza wzmianka o Pieskowej Skale (Peskenstein) po raz pierwszy pojawia się w roku 1315, w dokumencie wydanym przez Władysława Łokietka. Prawdopodobnie chodzi o drewniany gród obronny założony przez Henryka Brodatego na terenie dzisiejszej wsi Sułoszowa.
Kazimierz Wielki wybudował na obecnym miejscu w I poł. XIV w. zamek królewski, jako kolejne ogniwo w łańcuchu obronnym "orlich gniazd". Zamek górny stojący na Skale Dorotki, w wyniku pożaru w 1850 roku został zniszczony, a trzy lata później zawalił się. Zamek dolny, wielokrotnie przebudowywany i zmieniający właścicieli,  w 1949 r. przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki. Pod kierunkiem prof. dr Alfreda Majewskiego, przeprowadzono prace konserwatorskie, dzięki którym zamek uzyskuje dzisiejszy wygląd.Ojcowski Park Narodowy jest bogaty w wiele form skalnych, wśród których najsłynniejsza jest Maczuga Herkulesa. Inne to Igła Deotymy czy Brama Krakowska oraz liczne jaskinie: Łokietka, Ciemna, Sąspowska.

Jadąc z Pieskowej Skały do Ojcowa mijamy kapliczkę Matki Bożej pięknie wkomponowana w skałę, a dalej widzimy "kościół na wodzie".Nocleg w okolicy zapewniają liczne kwatery prywatne, pole campingowe przy restauracji Złota Góra w Ojcowie oraz Gospodarstwo Agroturystyczne państwa Teodozji i Mirosława Glanowskich, na terenie którego znajduje się gospoda, camping, pole biwakowe, pokoje do wynajęcia i parking całodobowy. Stąd prowadzi ścieżka do zamku w Pieskowej Skale (500m).

2 komentarze:

  1. Całkiem interesujący artykuł oby więcej było takich :) Muszę również przyznać, że dużo ciekawych informacji znajduję się na tym blogu.

    P.S
    Muszę dodać ten blog do swoich ulubionych!

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń